Rešpektujme sa navzájom

29. decembra 2015, vieravesela, Nezaradené

 

 

Často sa zamýšľam nad významom „pomoci“ či už lekárskej, finančnej, vzdelanostnej smerovanej k národnostiam, ktoré majú svoju kultúru a existenciu starú tak ako my, len inú. Prečo sa vlastne vyspelé krajiny snažia pretvoriť národy na svoj obraz. Čo je správne? Prečo musia byť všetky krajiny „vyspelé“, finančne prekvitajúce, gramotné, evolučne pokrokové. Navštívila som množstvo krajín, štátov a kultúr a vždy som  sa na návštevu krajiny tešila a vnímala jej jedinečnosť, osobitosť a neopakovateľnosť.

 

Chceme africké deťúrence naučiť písať, čítať, počítať. Jednoducho vstúpime do krajiny, vytvoríme organizáciu s množstvom zbierok, ktoré často nie sú smerované správnym smerom a meníme krajinu, kultúru a ľudí bez toho aby sme sa ich opýtali či o našu pomoc naozaj stoja?

 

Ja som Európan, kresťan a nestojím o to aby sem prišla napríklad arabská kultúra a zmenila tú moju vo svoj obraz. Chcem sa učiť cudzie jazyky, ale vtedy keď to ja uznám za vhodné, nie vtedy keď mi to nadiktujú iní.  Raz som počula príbeh nemeckej rodiny, ktorá sa presťahovala do Afriky, kde vytvorili turistický ranč pre  „milovníkov“ zvierat aby tu vytvorili turistickú atrakciu, pričom miestny obyvatelia sa stali ich služobníkmi. Po niekoľkých  rokoch skonštatovali, že napriek svojej snahe nedokázali u miestneho obyvateľstva zmeniť sociálne návyky a pracovitosť na svoj obraz.  Záleží od smeru pohľadu, ale ja sa na tento prístup nepozerám pozitívne. Akým právom vstúpime na ich územie a chceme u nich presadiť svoje životné ideály, ktoré sú podľa nás tie najlepšie a hlavne aké máme právo zaobchádzať s voľne žijúcou zverou takto.

 

Umelo vytvárame rôzne organizácie lekárskej pomoci, školy, kultúrne vzdelanie, dokonca sa snažíme presadiť kresťanstvo v krajinách, kde to nie je možné. Naozaj to tieto kultúry chcú?  Naozaj sa chcú naši rómski spoluobčania začleniť do našej kultúry? No ja si teda myslím, že nechcú, keby chceli už by to v minulých storočiach dávno urobili, my sa ich umelo snažíme „zaradiť do spoločnosti“ a vôbec nechápeme, že oni v nej zaradení sú. Majú svoje miesto na život presne také aké im vyhovuje. Majú svoju kultúru presne takú aká im vyhovuje, oni sa nebudú meniť lebo my chceme.

 

Vytvárame jednotnú Európu aby sme mali „rovnaké“ podmienky na život, podnikanie a zjednotili našu kultúru? Ale prečo? Aký to má význam, veď každá krajina má svoju históriu, ktorá je nezmazateľná. Každá krajina má svoje bohatstvo, svoj štýl práce, návyky a neposlednom rade máme výchovou nadelené rozdielne hodnoty.